PSST Con 2001

Tak a je to tu. PSST Con 2001 skončil a život jde dál. A je tu opět nepostradatelná ( :o) ) reportáž. Všem, co už ode mně nějakou reportáž četli se předem omlouvám, že již popáté je úvod a závěr téměř stejný, ale co chcete vymyslet nového na cestě vlakem?? No a bez úvodu to zase nejde. Navíc jej musím napsat kvůli lidem, co žádnou mou reportáž ještě nečetli. Takže engage! Je těžké říci, kdy pro mne PSST Con začal. Obvykle začínám momentem odjezdu vlaku. To z toho důvodu, že před tím se nic neděje. Jenže tentokrát bylo vše jinak - po zralé úvaze jsem se rozhodl za moment počátku uvést čtvrtek 20:00 a od té doby jsem se nezastavil. V tu dobu jsem se vrhl na finální dolaďovací práce na mé přednášce ( tyto byly ukončeny v 02:00 ) jako je titulkování videa a pálení CD. V pátek dopoledne jsem ještě telefonicky vyřešil problém "Jak já tam jen najdu" jednoho z neofanů. Myslím, že snad úspěšně, ale na druhou stranu musím konstatovat, že jsem ho tam nepotkal. V 11:28 odjezd směrem do Ostravy-Svinova. V podstatě nudný vlak však dokázal svou přítomností dokonale oživit lehkoatletický tým patnáctiletých hochů ( obzvláště vynikali oštěpaři a to ne jen kvůli oštěpům převyšujícím dav ). Na Svinově jsem přebral od Orma štafetový kolík v podobě Trexesa, neboť Orm si špatně naplánoval nemoc a bohužel se nemohl osobně účastnit PSST Conu.

Když konečně s patnáctiminutovým zpožděním přijel IC 120 Košičan, nestálo cestě do Prahy již nic v cestě. Tedy nic kromě stavebních úprav na traťovém koridoru. Úplný klid, pouze občas přerušený hlášením o následující stanici ( "Vážení cestující, vítáme .... příští stanice ... jídelní vůz najdete ... Meine Damen und Herren, wir herzlich willkommen ... nächste Stazion ... der Restaurantwaggon haben wir... Ladies and Gentleman, next Station ..." - jistě pochopíte, že než to celé zahlásili, tak bylo půl hodiny pryč, ale naštěstí byly stanice přibližně jednou za hodinu. ) byl poněkud uspávající, takže jsem dokonce i 30 minut spal :o)), což při cestování není mým zvykem. Ale původní půlhodinové zpoždění vlaku jsme nakonec dotáhli a na pražské hlavní nádraží jsme dorazili na minutu přesně. Cesta metrem již byla tím nejmenším.

Po příjezdu mě Imzadi - která na mě čekala u metra - ujistila, že pes se na mě již ohromně těší, čemuž jsem rád věřil. Opravdu, pes vypadal, že kvůli mně skočí z balkonu. Nakonec skočil jen na mě ( au, to bolí :o( ), ale po výchovném zákroku se uvolil mne do rána strpět. Po nezbytném zákusku po večeři spočívajícím ve dvou tunách zeleniny jsme se jako správní závisláci vrhli na Internet, kde jsme samozřejmě vydrželi až do noci. Ačkoliv jsme tentokráte šli spát dost brzy. Taky jsme brzy vstávali.

Budík nás se sarkastickou přesností vzbudil v půl sedmé, slovy šest třicet ( je potvora jeden řízenej z Hannoveru nebo odkud ), nuže posnídal jsem a šli jsme. V 7 hodin jsme se srazili s Ichebem a náš hvězdný kvartet ( Zirland, Imzadi, Icheb a ManiakB alias Bartasboy ) vyrazil PSST Conu vstříc. Když jsme dorazili do Táborské, vstupní dveře ještě hlásili "Access denied", ale chvíli po osmé jsme byly vpuštěni do arény, pardon k registračnímu stolku. Musím ocenit dobrou organizaci, nevznikali zde žádné kritické situace. Vzápětí jsme mohli obdivovat nově rekonstruované prostory školy, obzvláště atrium s prosklenou střechou bylo překrásné. PSST Con se konal v nejvyšších dvou patrech ( jak taky jinak, přeci musíme být "hvězdám blíže" ), takže přesuny nahoru a dolů byly poněkud vyčerpávající. Ale nahoře si člověk mohl sednout, lehnout, dřepnout, klidně i zavěsit - pokud ovšem nepřekážel a odpočinout si. Po zahájení se rozjel program a hned se projevili drobné technické potíže, které ovšem byly úspěšně vyřešeny. Nakonec projektory projektovaly, videa videala, zvuk zvučel a show šla dál.

Technicky na velmi vysoké úrovni byla soutěž Ziskuj, soutěžící měli tlačítka na přihlašování, na časovém odpočtu postupně zhasínaly žárovičky, počítač dokonce registroval pořadí přihlášených. Opravdu dobře uděláno. Otázky byly střidavě lehké a těžké. Samozřejmě, že otázky, které tvůrce považoval za lehké byly těžké a naopak ( hovořím z vlastní zkušenosti soutěžícího ), ale hlavní byla zábava. Jako poslední bylo známé Audio, video, text - kde mi přeběhl mráz po zádech při tématu videa Herci Star Treku. Ukázka byla z předávání nějakých cen a postupně na pódium chodili herci ST. U patnáctého jsem si říkal, že "jestli je budu muset všechny vyjmenovat, tak jsem v (ráz dva tři)". Nemusel jsem je jmenovat. Úkolem bylo napsat, kdo mezi těmi ( IMHO třiceti ) ukázanými herci chyběl. Nuže - neuspěl jsem. Po vyčerpávající soutěži jsem šel prozkoumat zákoutí budovy školy a zakotvil jsem v místnosti pro sledování videa, která svým vzhledem interiéru připomínala harém v Arábii. Všude na zemi polštáře ( pohodlné ) a lidé, no prostě idylka. Na stěnách chodeb školy viselo 21 obrázků ze světa Stat Treku, dva z nich dokonce z Andorie ( čísla 5 a 20 ). A protože byl čas oběda, vydal jsem se obhlédnout i školní jídelnu. Paní kuchařky byly usměvavé, jídlo příjemně konzumovatelné, dokonce zmrzlinu jsme dostali. Hypo`Anry mezi tím měli na palubě 1 přednášku o Kirkovi a gorilách, ze které jsem bohužel neviděl nic, ale jak jsem se dozvěděl, bude opakována na Euroconu, takže se těším.

Jak jsme si zvykli, Skulleian nám připravili nějakou tu otázečku pro kadety, nechyběla vtipná reklama v podobě uputávky na večerní přednášku. T'Pel nám pověděla pikantnosti o Vulkánech a Hanka Vittková pustila něco hudby z filmů a také z Voyageru. Podstatnou nevýhodou se ukázala klimatizace na palubě 1, která nestíhala nápor a v místnosti se pomalu nedalo dýchat. Nicméně nikdo neomdlel, takže zase o život nám nešlo. Zatímco se na palubě 1 připravovala "Holodoctorova Late Night Show", zašli si lidi na večeři. No a ve 21 hodin nastal prime-time conu. Na palubě 2 jsem přednesl svou přednášku o Andoriánech, avšak protože na palubě 1 zrovna začala Late Night Show, posluchačů bylo jen 8. Samozřejmě mne samotného mrzí, že jsem neviděl Late Night Show ( Š-š-š-Šeridén ), ale tímto bych rád poděkoval všem lidem, co přišli na moji přednášku o Andoriánech navzdory Show . Poté následovala repríza přednášky "Voyager do 14 let nevhodný" (P2) a Skull přednesl svou statisticky velmi hrozivou přednášku "Smrt a bolest ve ST" (P1; číslo 35 mrtvých za sekundu by vyděsilo i pilota Enola gay .o) ). Současně s oběma přednáškami byla operativně uspořádána diskotéka v atriu, kde si fanové mohli zatančit doslova pod širým nebem, díky prosklené střeše. V 1:00 jsem se těšil, že konečně uvidím film Trekkies. Hned na začátku jsem s radostí shlédl partičku Andoriánů - no a to bylo tak všechno. Pak jsem se vzbudil o půl třetí v téměř prázdné místnosti. Téměř proto, že tam byl jen JanoS, YoYo a Holodoctor, kteří zrovna chystali vše pro celonoční práci na dabing Broken Bow. A tak jsem celou noc sledoval tvorbu dabingu. Sice jsem se nevyspal, ale nelitoval jsem toho. I když JanoS a YoYo pracovali naplno, nestihli to do 8 hodin udělat a zpozdili se asi o 15 minut. ALe myslím, že to moc nevadilo, protože lidé o Enterprise nepřišli a ještě se stihli nasnídat v jídelně - snídaně se podávaly od 8 hodin. Co dodat? Snad jen: Dobrá práce, jen tak dál!

Následovali další přednášky, mimo jiné nám Leian přiblížila ST IX: Insurrection ze všech úhlů a JanoS nám odhalil kixy v TOSce. Po obědě jsem spěchal na povídání Vaška Pravdy o Euroconu 2002 a na toto povídání plynule navázanou přednášku "ŠOKUJÍCÍ PRAVDA O HAJZLECH NA DS9". Stejně jako na Parconu se lidi popadali za břicha, bránice dostávali zabrat. To už se program a celý con chýlily ke konci, zbývala Holodoctorova reportáž z cesty do Paramountu. Po skončení to bylo opravdu vše a lidé se začali rozjíždet do svých domovů. Také jsem se vydal, prožil běžnou cestu IC 505 Jan Perner (prodrobnosti viz Parcon 2001), jen ve Svinově mi to nedalo a rozhodl jsem se ověřit šokující pravdu o tom, že záchody ČD Ostrava - Svinov jsou nejhorší v republice. Výsledek musíte posoudit sami. No a protože jsem druhý den šel již do školy ( na 7 hodin, jak jinak - tzn. vstát o půl šesté ), plácnul jsem sebou po 4 dnech bdění ( půlhodinový zdřímnutí se nepočítá ) do postýlky a spinkal.

© 031001, Zirland


Fotky z PSST Conu ZDE...