Andoriáni

Nevím přesně, ve které epizodě se Andoriáni poprvé objevili - v původní sérii byli vidět jen ve čtyřech či pěti epizodách, ale svých "15 minut slávy" prožili v epizodě Journey to Babel ze Star Trek: The Original Series. Dále v klasice: Whom gods destroy , Gamesters of Triskelon , Ligths of Zetar . Mimo to vystupovali Andoráni i v ostatních sériích: v animované sérii dvakrát (v epizodě Yesteryear byl vidět dosud jediný Andorián ve službě Hvězdné Flotily), v Nové Generaci byl vidět Andorián jen dvakrát, z toho jednou jako neživý holografický konstrukt ( The Offspring ), v sériích Deep Space 9 a Voyager nebyli Andoriáni vidět vůbec. V novém seriálu Enterprise Andoriáni vystupují v epizodě The Andorian Incident .

Domovem Andoriánů je planeta Andoria a hovoří zde vlastním andoriánským jazykem .

Andoriáni jsou humanoidi o něco menší a výrazně štíhleji stavění než průměrný Pozemšťan. Přesto váží víceméně stejně - jejich zdánlivě křehká těla ukrývají velmi výkonný svalový systém. Andoriáni mají modrou pokožku v odstínech, pohybujících se od spíše mrtvolné bledosti, až po nejsytější modř - závisí to zřejmě na klimatickém pásmu. Na hlavě mají porost hustých bílých nebo smetanově žlutých vlasů a nad čelem po stranách hlavy jim rostou dva pohyblivé tykadlovité orgány, které jsou jejich charakteristickým znakem. Tato tykadla jsou důležité smyslové orgány, mimo jiné doplňující zrak, sluch i čich a navíc zřejmě hrající roli ve společenském životě Andoriánů. Pravěpodobně právě díky těmto tykadlům mají Andoriáni výrazně ostřejší smysly než průměrní humanoidi. Ženy i muži Andoriánů jsou si vzhledem i anatomií dosti podobní, mají však dvojpohlavní segregaci jako Pozemšťané a spojují se spolu do rodin po čtyřech.

Ačkoliv jsou jedni ze zakládajících členů Spojené Federace Planet, ve Flotile jich slouží oproti například Vulkanům jen velmi málo.

Andoriáni jsou povahou válečníci. V minulosti bojovali jak mezi sebou, tak i proti útočníkům z jiných planet. Narozdíl třeba od Klingonů však nejsou dobyvační a nebojují bez důvodu - boj je pro ně jednak prostředek obrany, jednak věc cti, jen zřídka prostředek jak někoho k něčemu donutit. Andoriánská kultura ctí rodinná pouta a přestože soucit není u Andoriánů zrovna hojný, v případě rodinných záležitostí mají pro podobné slabosti pochopení.

O Andoriánech se tvrdí, že se svou absencí smyslu pro humor velmi blíží Vulkanům. Zasvěcenci vědí, že to není pravda: Andoriáni mají svůj vlastní smysl pro humor, založený na poněkud jiném principu než je humor pozemský - a pro Pozemšťany nepochopitelný právě tak, jako je pozemský humor Andoriánům.

Andoriáni jsou jedna z nejzajímavějších ras Star Treku. Přestože na první pohled mohou působit komicky, při pohledu více do hloubky jsou skutečně fascinující. Snad právě proto, že jsou tak odlišní od lidí, vyskytují se tak málo. Díky tomu se poněkud vytratili z povědomí veřejnosti, ale věřte mi: pokud chcete skutečně skvělého prvního důstojníka, vezměte si Andoriána. Kombinace Klingona a Vulkana v jednom těle přináší ty nejlepší výsledky.

Andorián v národním oděvu

Ambasador Shras